O čem to je:
Příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byly víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak – i když to zní jako něco nemožného – jsou možná stále naživu. (Zdroj: Databáze knih)
Hodnocení:
Interpretace – 4/5
Příběh – 4/5
Jazyk autora – 5/5
Minusy:
– nedotaženost některých motivů
– povrchnost
Plusy:
+ dobře vykreslená atmosféra
+ charaktery postav
+ tempo
Celkově:
Knihu jsem zvládla na jeden zátah. Už dříve jsem viděla film, což popravdě umocňovalo děsivost atmosféry (protože jsem věděla co hnusného přijde). A ač byl film velmi věrnou interpretací díla (až na ten konec), audiokniha stále stojí za to.
Některé motivy byly trochu nedotažené, autor s nimi mohl pracovat o něco lépe – například motiv slabého chlapce, který v sobě najde svoji vnitřní sílu. Či motiv zmatenosti dívky zamilované do vzpomínky na někdejší lásku. Jiné myšlenky byly ale velmi zajímavé.
Také bych více ocenila, kdybychom mohli proniknout hlouběji do nitra postav – místo toho vše pozorujeme tak nějak z venku, což působí místy povrchně. Myslím, že si knihu může užít i čtenář starší generace, ti mladší ji ale ocení jistě víc.
A pokud kniha někoho zaujala díky částečnému zasazení do druhé světové války, pak by se měl asi poohlédnout po jiném titulu – tako kniha má své kvality jinde. V děsivé a tak trochu podivné atmosféře, ve vztahu mezi slečnou Peregrinovou a dětmi, ve fantastice projevů a v charakterech jednotlivých postav.
3 komentáře u „Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti – Ransom Riggs“