O čem kniha je:
Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona. Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunu. (zdroj: Databáze knih)
Hodnocení:
interpretace – 4/5
příběh – 3/5
jazyk autora – 3/5
Minusy:
– postavy
– dynamika
– začátek
– konec
– celková šablonovitost
– předvídatelnost
Plusy:
+ námět
+ rebelové
Celkově:
Knihu jsem poprvé vzala do ruky asi ve 21 letech, po té, co jsem zhlédla celou sérii Hunger games. A odložila jsem ji po první kapitole. Podobnost se zmíněnou sérií pro mě byla taková, že jsem se přes to nedovedla přenést.
Podruhé jsem se k ní dostala až s poslechem audioknih, a kdyby nebylo Audiolibrixu, asi bych si ji nepřečetla nikdy.
Příběh jako takový není špatný, jen já mám prostě problém s tím, že je to jen adaptace již existujícího díla (což navíc není nikde v knize uvedeno). Pokud vás baví naivní romance, nečetli jste (ani neviděli) Hry o život a je vám pod 20, kniha vás bude bavit. Věřím, že kdybych si ji přečetla o pět let dříve, můj požitek z ní by byl násobně větší.
Co knize vytýkám – postavy nebyly dostatečně propracované, působily na mě ploše, šablonovitě. Začátek se neuvěřitelně vlekl, zatímco konec byl naopak až příliš uspěchaný. V rámci děje tam není nic moc zajímavého.
Co se mi naopak líbilo – nápad, že USA mohou být monarchií a akce s rebely. Těch bych tam obecně ocenila více a také více informací o nich. Části, kde se vyskytovali rebelové, byly nejlepší – zajímavé, dynamické, propracované.