Přejdi na obsah

Osmizemí

Příběhy z fantasy světa napříč jeho historií

Menu
  • Ze světa
    • Země
    • Magie
    • Zvířata
    • Rostliny
  • Příběhy
  • Recenze
  • Maturitní četba
  • O psaní a knihách
  • Napiš mi!
  • Mytologické omalovánky
Menu

Rozhovory – Začátky psaní (V. Dvořák, D. Landsman, K. Šardická)

Zveřejněno v 14. 8. 202029. 9. 2020 od Markéta K.

Každý začátek je jiný. Někdy nervózní, často opatrný, vždy s nepředvídatelným pokračováním. Tedy, alespoň co se psaní týká. Zeptala jsem se tří autorů, jak se psaním začínali oni. Kdo jsou?

Václav Dvořák

Na svém prvním románu Písečníci a bludný asteroid pracoval pět let. Příběh chtělo původně vydat renomované nakladatelství, ale V. Dvořák se nakonec rozhodl pro cestu nezávislého autora. Projekt na vydání knížky umístil na portál Startovač, kde se mu za krátký čas podařilo vybrat více než dvojnásobek požadované částky.

Zdroj: databazeknih.cz

Dominik Landsman

Nejdříve založit vlastní blog, kde humorně, s nadhledem a cynismem popisoval dny prožité se svým maličkým synem. Po ohromném úspěchu na blogu vydal své příspěvky knižně, a to se stejně velkým úspěchem: Deníček moderního fotra

Zdroj: databazeknih.cz

Kateřina Šardická

V  minulosti pracovala jako příležitostná editorka, má za sebou tvorbu několika menších scénářů a nyní naplno a bez pudu sebezáchovy pracuje jako televizní dramaturg. Psaní se věnuje od svých patnácti let, Jejím prvním publikovaným románem je Zmizení Sáry Lindertové.

Zdroj: databazeknih.cz

V kolika letech jste začali psát? (Něco jiného než úkoly do školy :o))

Já jsem právě začal zároveň s těmi úkoly. Napsal jsem si (a nakreslil) příhody Maxipsa Fíka. Od té doby jsem psal s přestávkami. Ještě na základní škole to byly další komiksy, později povídky. Ale teprve v dospělosti jsem se pokusil o román.

Václav Dvořák

Už na prvním stupni jsem psal. Skládal jsem texty k již existujícím písním. Potom jsem začal psát parodie na pohádky.

Dominik Landsman

První pokusy o souvislejší příběhy proběhly už na nižším stupni základní školy, ale byla to spíš jen jednorázová zábava jednou za čas. Pečlivějšímu psaní a větším příběhům jsem se začala věnovat okolo patnácti let. Jednu dobu to byla docela velká obsese.

Kateřina Šardická

Dávali jste svá první díla někomu číst, nebo jste si je nechávali pro sebe?

Své pokusy jsem vždy dával číst lidem okolo, ale až když byly dokončené. Což u románu trvalo několik let a nakonec jsem musel přečíst alespoň první kapitolu, aby byla manželka v klidu, že po večerech nepraktikuji něco nekalého.

Václav Dvořák

Parodie na pohádky jsem tu a tam četl spolužákům při hodině češtiny.

Dominik Landsman

Musela jsem se naučit je dávat někomu číst. Dlouhou dobu jsem je nechávala jen v šuplíku, ale právě okolo patnácti let jsem objevila kouzlo blogování a bezpečně a anonymně mohla sdílet některá díla online. Žádného beta čtenáře jsem ale nikdy neměla, rovnou jsem je posílala do světa.

Kateřina Šardická

O čem byla vaše první díla?

Když pominu první komiksy, tak povídky už byly sci-fi a žánru jsem zůstal věrný až do teď. Rád bych si zkusil i fantasy, ale k tomu není dost času.

Václav Dvořák

Stejně jako dneska jsou moje díla převážně humorného rázu. Jde mi primárně o to dělat srandu.

Dominik Landsman

Jako spousta lidí jsem propadla kouzlu fanfikcí – bavilo mě pracovat se světem, který je už někým jiným ustanovený a promyšlený. Pokoušela jsem se do něj dosazovat svoje postavy, svoje zápletky a malinko ohýbat nastavené mantinely. Vždycky jsem ale za každou cenu respektovala originál, nedovolila bych si obrátit cizí práci naruby.

Kateřina Šardická

Jak jste je psali? Rovnou z hlavy, nebo jste si vytvářeli osnovy?

Zpočátku jsem psal živelně, jak mi slova přišla na jazyk. Zkrátka jsem rozvíjel prvotní nápad a ten několikrát přepsal a rozvíjel. Dnes se snažím psát osnovy a tvořit systematicky. Ale hlavně přepisuji – donekonečna.

Václav Dvořák

Rovnou na hulváta z hlavy. Bez přípravy.

Dominik Landsman

U mě je to od začátku půl na půl. Já vím, že bych měla mít osnovy a vím, že bez nich mi hrozí, že se celý příběh zhroutí. A na nějaké základní úrovni si je dělám. Ale současně jsem dost intuitivní autor a občas prostě zasednu k prázdné stránce a nemám tušení, co na ní bude, prostě píšu a uvidím, co z toho vyleze. Člověk by mezi oběma extrémy měl držet nějaký balanc.

Kateřina Šardická

Proč jste začali psát?

Měl jsem nápad a chtěl jsem stvořit vlastní svět, vlastní příběh. To mě na tom nejvíce baví.

Václav Dvořák

Protože mě to bavilo a šlo mi to. Moje vize byla, že budu jednoho dne spisovatel

Dominik Landsman

Protože mě odjakživa upřímně fascinovalo vyprávění a příběhy a chtěla jsem toho víc a víc, nechtěla jsem jen číst, chtěla jsem ty světy stavět a postavy probouzet k životu.

Kateřina Šardická

Čím jste začínali? Básní, povídkou, nebo rovnou románem?

Jak už jsem odpověděl, bylo to komiksem.

Václav Dvořák

Začínal jsem u těch textů k písním a následně pohádek. Později krátké povídky, fejetony. Do románu se neženu ani dneska. Román znamená, že se postavy nějak vyvíjí a já na vývoj postav kašlu. Vývoj postav mě nebaví.

Dominik Landsman

Nejsem si jistá, už je to pár let zpátky. Ale měla jsem období, kdy ze mě padaly krátké povídky na pár stran a současně jsem pokládala základy obrovské fanfikci ze světa Harryho Pottera, se kterou jsem rostla deset let.

Kateřina Šardická

A jak jste začínali vy? Podělte se v komentářích :o)

A jestli chcete, přihlaste se k mailovým novinkám – pak každý rozhovor dostanete včas do mailu, spolu s tajnými minihrami ;o)

[mailerlite_form form_id=4]

Kdo to píše?

Ahoj :o)

Jmenuji se Markéta a od malička jsem fascinována fantasy světy. Tak moc, že jsem se rozhodla vytvořit si i svůj vlastní. Na těchto stránkách ho postupně otevírám světu a chystám se na napsání knihy (nebo možná celé série?). Můžeš tady sledovat, jak se jako spisovatelka vyvíjím. Můžeš si tu hrát a stát se součástí Osmizemí. Pokud tě zajímá víc kdo jsem já, sleduj můj Youtube a podcast.

Taky budu moc ráda, když mi dáš vědět, jak se ti tu líbí, co ti tady chybí, co chceš vylepšit a další tvoje nápady. Tak si to tu užij!

Markét

Kdo to kreslí?

Všechny ilustrace, které zde najdete, jsou dílem Heleny Cinkové.

Další díla z její tvorby můžete nalézt na jejích facebookových stránkách.

Nejnovější příspěvky

  • Šest vran – Leigh Bardugo (Audiokniha)
  • Proč si vybrat: Na větrné hůrce
  • Rozhovory – Spisovatelská nej (Dvořák, Bečan, Šardická)
  • 7 tipů, jak ušetřit na audioknihách
  • 4+1 tipů, jak si usnadnit maturitní četbu

Štítky

9.část alantie audiokniha autorská tvorba dětské evgenis fantasy film Gol itaca jazyky Kasar kladné hodnocení kultura lidé magie malie maturita na novo na pokračování neutrální hodnocení názor osmizemí peníze politika pro mladší čtenáře pro starší čtenáře proč psaní příběh ransom riggs recenze rostliny rozhovor sci-fi seriál sirotčinec teraki Theas tipy země ze světa zvířata záporné hodnocení čtecí krize

Najdete nás

Adresa
123 Hlavní ulice
110 00 Praha 1

Otevírací doba
Pondělí — pátek: 9:00–17:00
Sobota a neděle: 11:00–15:00

© 2023 Osmizemí | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme
Dáš mi své koláčky?
Chci pro tebe dělat to nejlepší. A potřebuji k tomu tvé koláčky, neboli cookies. Budu moc ráda, pokud mi je dáš. Slibuju, že je použiji opravdu jen ke zlepšování kvality stránek. Pokud mi nechceš dát všechny, tak neva. Budu ráda alespoň za některé. Díky!
Funkční Vždy aktivní
Tyhle teda fakt potřebuju, protože bez nich tenhle web nepůjde ani spustit.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistika
Tyhle potřebuju čistě pro statistiku. Abych věděla, kdo mi sem chodí a mohla ti tak přizpůsobit obsah. Přece tay chceš, abytě to tu bavilo, ne? Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Až konečně vydám tu knížku, chtěla bych ti ji nabídnout. Tyhle koláčky mi umožní dát ti o tom vědět.
Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Které koláčky chceš?
{title} {title} {title}