Přejdi na obsah

Osmizemí

Příběhy z fantasy světa napříč jeho historií

Menu
  • Ze světa
    • Země
    • Magie
    • Zvířata
    • Rostliny
  • Příběhy
  • Recenze
  • Maturitní četba
  • O psaní a knihách
  • Napiš mi!
  • Mytologické omalovánky
Menu

Rozhovory – Spisovatelská nej (Dvořák, Bečan, Šardická)

Zveřejněno v 6. 12. 20216. 12. 2021 od Markéta K.

Že psaní je NEJ, ví každý, kdo píše. Je to ta nejlepší, nejhorší, nejtěžší a nejkrásnější věc na světě. A taky má spoustu dalších nej. A samozřejmě – pro každého spisovatele je tím nej něco trochu jiného. Vy si dnes můžete přiblížit ta, která patří Kateřině šardické, Martinu Bečanovi a Václavovi Dvořákovi.

Kateřina Šardická

V  minulosti pracovala jako příležitostná editorka, má za sebou tvorbu několika menších scénářů a nyní naplno a bez pudu sebezáchovy pracuje jako televizní dramaturg. Psaní se věnuje od svých patnácti let, Jejím prvním publikovaným románem je Zmizení Sáry Lindertové.

Zdroj: databazeknih.cz

Václav Dvořák

Na svém prvním románu Písečníci a bludný asteroid pracoval pět let. Příběh chtělo původně vydat renomované nakladatelství, ale V. Dvořák se nakonec rozhodl pro cestu nezávislého autora. Projekt na vydání knížky umístil na portál Startovač, kde se mu za krátký čas podařilo vybrat více než dvojnásobek požadované částky.

Zdroj: databazeknih.cz

Martin Bečan

Vystudoval žurnalistiku a sémiotiku, v současnosti si dělá doktorát z teorie literatury. Má zkušenosti s prací v novinách, rozhlase i televizi, cizí mu ale nejsou ani řemesla literárního redaktora nebo korektora. Svým dílem přispěl ke vzniku mnoha čtenářsky oblíbených knih z dílny nakladatelství Fragment.

Zdroj: databazeknih.cz

Jaká je pro vás nejtěžší věc na psaní?

Vydržet do konce a neposlouchat vlastí nízké sebevědomí, které mě začne v některé fázi zaručeně odrazovat od toho, abych pokračovala. Pro mě je tedy nejtěžší sebedůvěra.

Kateřina Šardická

Já tvořím obtížně, těžce a dlouho. Takže asi všechno.

Václav Dvořák

Boj s prokrastinací. Mám problém přinutit se k tomu psaní vůbec sednout. Jakmile ale začnu a ponořím se do toho, připadá mi psaní jako ta nejsnazší a nejpřirozenější věc na světě. Nemám problém začít večer a končit v devět ráno. Ale přinutit se posadit se za tu klávesnici a zapnout textový editor, to je peklo.

Martin Bečan

A jaká je ta nejsnazší?

Nejsnazší je propadnout nadšení, když vzniká něco nového. Miluju ten pocit, kdy si najednou uvědomím, že tohle je to ono, to, co chci psát.

Kateřina Šardická

Někdy se mi povede napsat scénu napoprvé a moc se mi libí. Jenže když ji čtu v rámci přepisování podesáté, najednou zjistím, že to není ono – že je slabší než ostatní, protože jsem si ji neodpracoval. Kupodivu jsou pak nejlepší takové scény, které daly nejvíce práce, kde bylo nejvíce přemýšlení a díky tomu je tam i nejvíce originality. Takže když je něco nejsnazší, vlastně to nestojí za moc.

Václav Dvořák

Nechat mysl se toulat a čekat, s jakým nápadem se vrátí zpátky. To denní snění mi jde automaticky, snažit se o něj vůbec nemusím. Pravda je, že čím jsem starší, tím těch okamžiků ubývá. Vypozoroval jsem ale, co za to může. Ne věk, ale fakt, že jsem se přestal nudit. Mysl se toulá, když se nudí, ale v dnešní době telefonů, počítačů, bezdrátových sluchátek, hudby v nákupních centrech a blikajících reklam ve městě je skoro nemožné se nudit.

Martin Bečan

Co je na psaní nejlepší?

Že je to jen a jen váš svět a můžete si v něm dělat cokoliv, co chcete, a nikdo vás nezastaví, nikdo vám nestaví mantinely. Je to vaše.

Kateřina Šardická

Já myslím, že umím stvořit svět. Asi to vyplývá z toho mého přemýšlení – že tam nemám mnoho logických nesmyslů. Domýšlím svět a události do krajnosti, ze všech stran.

Václav Dvořák

Vymýšlení příběhů, postav a prostředí, potažmo celých světů. To může člověk rezignovat na pravidla a omezení a vytvořit něco vlastního, co bude podléhat jenom jemu.

Martin Bečan

A co je na něm nejhorší?

Nejhorší jsou asi dny, kdy to z nějakého důvodu nejde – nedokážete se soustředit, jste ve slepé uličce se zápletkou, začínáte os sobě pochybovat, pochybovat o textu samotném. Hrozně moc chcete sednout a psát a ono to nejde – i když máte ten den volna, i když máte klid, i když máte deadline a říkáte si, že musíte.

Kateřina Šardická

Nedokážu stvořit příběh na malém prostoru – potřebuju se rozmáchnout. Nevím, zda je to špatné, ale zkrátka píšu dlouhé kusy ačkoliv jsou pro mládež. Na besedách vždy říkám: je dobře, že moje příběhy jsou dlouhé, protože když nás něco baví, nechceme, aby to hned skončilo.

Václav Dvořák

Uvědomění si, že člověk nemůže na ty pravidla a omezení rezignovat úplně. Protože aby se knížka vůbec dala číst a čtenář ji autorovi neomlátil o hlavu, musí mít nějakou strukturu a podléhat určitým zákonitostem. A snaha nacpat tu nesourodou směs nápadů do rigidní škatulky prostě bolí, jakkoliv je to potřeba.

Martin Bečan

Co je to nejdivnější, co jsi v rámci psaní dělal/a?

Vždycky mě baví ty chvilky přípravných prací, kdy se ze mě stává „odborník“ na nějaké téma, co do knihy potřebuju a dělám si rešerše a chodím do knihovny a pak zásobuju svoje okolí fun facty, které nikoho nezajímají, případně je přepadávám s divnými dotazy. Vždycky si říkám, co by o mně asi tak vypovídala historie mého prohlížeče, kdyby ji zkoumal někdo, kdo o mně nic neví.

Kateřina Šardická

Když jsem popisoval zážitek hrdiny, který se takřka utopí, tak jsem zadržoval dech. Ale asi to není úplně ono, měl bych se sám poloutopit.

Václav Dvořák

Hledal jsem způsoby, jak se dá zbavit mrtvého těla. Jestli je lepší ho rozpustit v kyselině, povařit nebo zasypat louhem a zahrabat v lese. Myslím, že historie prohlížeče každého autora by měla co vyprávět.

Martin Bečan

A co ti na psaní připadá nejsmutnější?

Psaní není smutné, alespoň pro mě ne.

Kateřina Šardická

Nad tím jsem nikdy nepřemýšlel. Pro mě je psaní nejzábavnější a nejradostnější část dne. Ale když se ptáte – přijde mi smutné, když pro hlavní hrdiny a tím i pro mě něco končí.

Václav Dvořák

Že nad tím člověk stráví kus života, vylije si duši a udělá maximum a často se ani nedostane k tomu, aby ten příběh spatřil světlo světa na papíře.

Martin Bečan

A jaká jsou ta vaše nej? Podělte se v komentářích :o)

Pokud vás zajímají i další rozhovory z této série, ten poslední naleznete zde.

  • názor
  • psaní
  • rozhovor
  • Kdo to píše?

    Ahoj :o)

    Jmenuji se Markéta a od malička jsem fascinována fantasy světy. Tak moc, že jsem se rozhodla vytvořit si i svůj vlastní. Na těchto stránkách ho postupně otevírám světu a chystám se na napsání knihy (nebo možná celé série?). Můžeš tady sledovat, jak se jako spisovatelka vyvíjím. Můžeš si tu hrát a stát se součástí Osmizemí. Pokud tě zajímá víc kdo jsem já, sleduj můj Youtube a podcast.

    Taky budu moc ráda, když mi dáš vědět, jak se ti tu líbí, co ti tady chybí, co chceš vylepšit a další tvoje nápady. Tak si to tu užij!

    Markét

    Kdo to kreslí?

    Všechny ilustrace, které zde najdete, jsou dílem Heleny Cinkové.

    Další díla z její tvorby můžete nalézt na jejích facebookových stránkách.

    Nejnovější příspěvky

    • Šest vran – Leigh Bardugo (Audiokniha)
    • Proč si vybrat: Na větrné hůrce
    • Rozhovory – Spisovatelská nej (Dvořák, Bečan, Šardická)
    • 7 tipů, jak ušetřit na audioknihách
    • 4+1 tipů, jak si usnadnit maturitní četbu

    Štítky

    9.část alantie audiokniha autorská tvorba dětské evgenis fantasy film Gol itaca jazyky Kasar kladné hodnocení kultura lidé magie malie maturita na novo na pokračování neutrální hodnocení názor osmizemí peníze politika pro mladší čtenáře pro starší čtenáře proč psaní příběh ransom riggs recenze rostliny rozhovor sci-fi seriál sirotčinec teraki Theas tipy země ze světa zvířata záporné hodnocení čtecí krize

    Najdete nás

    Adresa
    123 Hlavní ulice
    110 00 Praha 1

    Otevírací doba
    Pondělí — pátek: 9:00–17:00
    Sobota a neděle: 11:00–15:00

    © 2023 Osmizemí | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme
    Dáš mi své koláčky?
    Chci pro tebe dělat to nejlepší. A potřebuji k tomu tvé koláčky, neboli cookies. Budu moc ráda, pokud mi je dáš. Slibuju, že je použiji opravdu jen ke zlepšování kvality stránek. Pokud mi nechceš dát všechny, tak neva. Budu ráda alespoň za některé. Díky!
    Funkční Vždy aktivní
    Tyhle teda fakt potřebuju, protože bez nich tenhle web nepůjde ani spustit.
    Předvolby
    Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
    Statistika
    Tyhle potřebuju čistě pro statistiku. Abych věděla, kdo mi sem chodí a mohla ti tak přizpůsobit obsah. Přece tay chceš, abytě to tu bavilo, ne? Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
    Marketing
    Až konečně vydám tu knížku, chtěla bych ti ji nabídnout. Tyhle koláčky mi umožní dát ti o tom vědět.
    Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
    Které koláčky chceš?
    {title} {title} {title}