Přejdi na obsah

Osmizemí

Příběhy z fantasy světa napříč jeho historií

Menu
  • Ze světa
    • Země
    • Magie
    • Zvířata
    • Rostliny
  • Příběhy
  • Recenze
  • Maturitní četba
  • O psaní a knihách
  • Napiš mi!
  • Mytologické omalovánky
Menu
rozhovor - psaci krize

Rozhovory – Psací krize (P. Jaroněk, M. Čekalová, V. Dvořák)

Zveřejněno v 24. 8. 202025. 9. 2020 od Markéta K.

Snad každý kreativní člověk někdy zažil svoji krizi. Stav, kdy prostě nevíte, jak pokračovat dál. Co se teď má v příběhu stát? Jak se mám dostat k určitému bodu? Co má říct má postava? Zeptala jsem se tří autorů, jak zvládají ty své krize.

Petr Jaroněk

Psaní se věnuje od útlého věku a taky více než deset let profesního života. Krátce ale prošel i povoláním kuchaře, číšníka nebo knihkupce. V jeho knižní prvotině Ospalá slovanská díra se prolíná reálný historický svět s magickým a mytologickým.

Zdroj: databazeknih.cz

Martina Čekalová

Aktivně se začala psaní věnovat v patnácti letech, kdy vznikla i prvotní verze Města duší. Svou tvorbu začala publikovat nejprve na online platformě Wattpad (pod přezdívkou @radobyspisovatelka), kde se v roce 2016 umístila na vítězných příčkách oficiální soutěže „The Wattys“ v kategorii Návyková četba, právě s příběhem Město duší.

Zdroj: databazeknih.cz

Václav Dvořák

Na svém prvním románu Písečníci a bludný asteroid pracoval pět let. Příběh chtělo původně vydat renomované nakladatelství, ale V. Dvořák se nakonec rozhodl pro cestu nezávislého autora. Projekt na vydání knížky umístil na portál Startovač, kde se mu za krátký čas podařilo vybrat více než dvojnásobek požadované částky.

Zdroj: databazeknih.cz

Věříte na líbání múz?

To ani ne. Právě z takových pověr vznikají různé nekonečné tvůrčí krize. Autoři se vymlouvají a čekají, až je něco shůry osloví. Psaní je o disciplíně a vůli. Člověk se časem naučí porozumět svým vnitřním pochodům, už ví, kdy a proč může přijít určitý útlum a jak se mu vyhnout nebo ho lépe překonat či přestát. Odhalí určité „algoritmy“, podle kterých jeho mozek pracuje, a dokáže je v rámci možností využívat. Samozřejmě mohou přijít krize, které autor neovlivní a nepřekoná jen tak snadno, například zdravotní nebo psychické problémy. Ale to se prostě může stát.

Petr Jaroněk

Ano, ty „mršky“akorát přicházejí z pravidla ve velmi nevhodnou dobu, a když jsou naopak potřeba, tak nejsou k nalezení. Někdo by už mohl přijít s návodem, jak ty múzy chytit a ponechat na později.

Martina Čekalová

Ne. Věřím na rutinu, time management a tvrdou dřinu.

Václav Dvořák

Děláte preventivně něco proto, abyste se krizi vyvarovali?

Snažím se psát, co nejméně. Což zní zvláštně, protože se psaním živím. Ale právě proto, že už mnoho let píšu a píšu a píšu, tak musím využívat každou chvíli, kdy nemusím. Zkrátka když mě netlačí žádná povinnost nebo neodolatelné puzení, tak si ordinuju co nejvíce volna, abych se vyhnul nějakému vyhoření.

Petr Jaroněk

V poslední době se mi osvědčila metoda sepsat každý den minimálně jednu větu k rozepsané práci. Nefunguje to tedy vždy, ale obvykle mě tohle pravidlo donutí právě dokument otevřít, přečíst si poslední řádky, a přeci jen napíšu obvykle víc než jen jednu jedinou větu, takže tím vzniku krize „zatím“ úspěšně předcházím.

Martina Čekalová

Snažím se psát každý den.

Václav Dvořák

Trénujete nějak svou kreativitu? Jak?

Snažím se dopřávat si zajímavé podněty různého druhu, objevovat nové věci. A hlavně se nudit co nejčastěji to okolnosti dovolí. Ušlechtilá zahálka je klíčem k vnímavé a kreativní mysli.

Petr Jaroněk

Každému, kdo se mě na to ptá, doporučuji vyhledávat různé literární výzvy či soutěže. Výzvou může být povídka na zadané téma, dodržení určitého limitu slov, zakomponování dané věty nebo určité skupiny slov.

Martina Čekalová

Tvořím odspodu, něco jako metoda sněhové vločky – od první myšlenky, přes postavy, jejich motivaci, atd. Samozřejmě vycházím ze „znalostí“ prostředí a různé situace se snažím popsat a vyřešit vícero způsoby a nakonec vybrat ten nejlepší.

Václav Dvořák

Jak krize překonáváte?

Snažím se je nepřekonávat, ale prostě se podvolit a psaní (pokud nejde o pracovní psaní) vypustit na nějakou dobu z hlavy, upřít pozornost na něco jiného, dopřát si prostě čas na regeneraci. To je pro mě mnohem těžší, než se zdá, protože myšlenky na psaní a příběh na mě neustále dotírají, ale třeba se točí v kruhu, ze kterého musím uniknout.

Petr Jaroněk

Dříve jsem jen čekala, až krize sama od sebe opadne. Teď se snažím dobrat k tomu, co tu „krizi“ způsobilo, zda jde jen o špatnou náladu, nedostatek inspirace, problémy ze života, co automaticky ovlivňují moji tvorbu. Krátká je pauza může být i nápomocná, ale pokud už u mě krize trvá příliš dlouho, tak mi pomáhá si například přečíst povzbudivé reakce na mé texty, což mě obvykle přesvědčí k psaní.

Martina Čekalová

Pro mě je krizí, když nevím, jak řešit nějakou situaci, protože jsem si ji dopředu dostatečně nenaplánoval. Třeba když se hrdinové nějak zachovají a najednou to nedává smysl, nebo když daná situace není čtivá, protože postrádá překvapení. Platí, co už jsem řekl – snažím se pospat věci z mnoha úhlů, navrhnout dvacet řešení a občas se nějaké docela hodí.

Václav Dvořák

Jaká byla zatím ta nejhorší?

U každé knihy pár epizodek zažiju, někdy trvají pár dní, někdy pár týdnů. Nejhorší tvůrčí krize, která trvala několik let, mě potkala předtím, než jsem se pustil do první knihy. Ale důvodem nebyly líné múzy, ale různé problémy, se kterými jsem se tou dobou potýkal a kvůli kterým jsem dlouho nenacházel vůli k psaní.

Petr Jaroněk

Nejhorší psací krizi jsem měla, když můj, do té doby utajený, koníček odhalila má rodina a nejbližší přátelé, což bylo současně i období během příprav vydání první knihy. Reakce byly relativně kladné, ale pak každé zasednutí k počítači doprovázela otázka: Zase píšeš?, což mě značně demotivovalo.

Martina Čekalová

Obecně platí, že v čím pozdější fázi tvorby krize přijde, tím je horší.

Václav Dvořák

Jakou úlohu při nich hraje vaše okolí?

Při těch epizodních krizích celkem žádnou, řekl bych.

Petr Jaroněk

Jak jsem již zmiňovala, mé okolí má na moje psaní vliv, zvlášť mí blízcí. Dnes už však ví, že se mě na moje psaní nemají vyptávat. Sama jim dám vždy vědět, co je u mě, co se týče psaní nového.

Martina Čekalová

Pro mě je psaní niterní záležitostí a mé okolí tvoří testovací čtenáři, kteří chtějí – stejně jako každý jiný čtenář – dostat finální produkt. Testovací čtenář totiž funguje jen jednou – opravenou verzi příběhu, který se mu nelíbil, už číst nechce.

Václav Dvořák

Našli jste v článku inspiraci? A jak své krize překonáváte vy? Podělte se dole v komentářích.

[mailerlite_form form_id=3]

Kdo to píše?

Ahoj :o)

Jmenuji se Markéta a od malička jsem fascinována fantasy světy. Tak moc, že jsem se rozhodla vytvořit si i svůj vlastní. Na těchto stránkách ho postupně otevírám světu a chystám se na napsání knihy (nebo možná celé série?). Můžeš tady sledovat, jak se jako spisovatelka vyvíjím. Můžeš si tu hrát a stát se součástí Osmizemí. Pokud tě zajímá víc kdo jsem já, sleduj můj Youtube a podcast.

Taky budu moc ráda, když mi dáš vědět, jak se ti tu líbí, co ti tady chybí, co chceš vylepšit a další tvoje nápady. Tak si to tu užij!

Markét

Kdo to kreslí?

Všechny ilustrace, které zde najdete, jsou dílem Heleny Cinkové.

Další díla z její tvorby můžete nalézt na jejích facebookových stránkách.

Nejnovější příspěvky

  • Šest vran – Leigh Bardugo (Audiokniha)
  • Proč si vybrat: Na větrné hůrce
  • Rozhovory – Spisovatelská nej (Dvořák, Bečan, Šardická)
  • 7 tipů, jak ušetřit na audioknihách
  • 4+1 tipů, jak si usnadnit maturitní četbu

Štítky

9.část alantie audiokniha autorská tvorba dětské evgenis fantasy film Gol itaca jazyky Kasar kladné hodnocení kultura lidé magie malie maturita na novo na pokračování neutrální hodnocení názor osmizemí peníze politika pro mladší čtenáře pro starší čtenáře proč psaní příběh ransom riggs recenze rostliny rozhovor sci-fi seriál sirotčinec teraki Theas tipy země ze světa zvířata záporné hodnocení čtecí krize

Najdete nás

Adresa
123 Hlavní ulice
110 00 Praha 1

Otevírací doba
Pondělí — pátek: 9:00–17:00
Sobota a neděle: 11:00–15:00

© 2023 Osmizemí | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme
Dáš mi své koláčky?
Chci pro tebe dělat to nejlepší. A potřebuji k tomu tvé koláčky, neboli cookies. Budu moc ráda, pokud mi je dáš. Slibuju, že je použiji opravdu jen ke zlepšování kvality stránek. Pokud mi nechceš dát všechny, tak neva. Budu ráda alespoň za některé. Díky!
Funkční Vždy aktivní
Tyhle teda fakt potřebuju, protože bez nich tenhle web nepůjde ani spustit.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistika
Tyhle potřebuju čistě pro statistiku. Abych věděla, kdo mi sem chodí a mohla ti tak přizpůsobit obsah. Přece tay chceš, abytě to tu bavilo, ne? Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Až konečně vydám tu knížku, chtěla bych ti ji nabídnout. Tyhle koláčky mi umožní dát ti o tom vědět.
Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Které koláčky chceš?
{title} {title} {title}