Přejdi na obsah

Osmizemí

Příběhy z fantasy světa napříč jeho historií

Menu
  • Ze světa
    • Země
    • Magie
    • Zvířata
    • Rostliny
  • Příběhy
  • Recenze
  • Maturitní četba
  • O psaní a knihách
  • Napiš mi!
  • Mytologické omalovánky
Menu

Rozhovory – Načteno (P. Jaroněk, P. Stehlíková, P. Mondschein)

Zveřejněno v 19. 10. 202016. 10. 2020 od Markéta K.

Píší totéž, co čtou? Jaký vztah mají k netradičním formám literatury (jako jsou eknihy, či audioknihy)? A preferují spíše domácí trh, nebo ten zahraniční? Nebo je jim to úplně jedno? Ovlivňuje to, co čtou, nějak jejich psaní? Tři spisovatelé se v dnešním rozhovoru stali spíše čtenáři a odpovídali mi na otázky ohledně jejich čtenářství.

Petr Jaroněk

Psaní se věnuje od útlého věku a taky více než deset let profesního života. Krátce ale prošel i povoláním kuchaře, číšníka nebo knihkupce. V jeho knižní prvotině Ospalá slovanská díra se prolíná reálný historický svět s magickým a mytologickým.

Zdroj: databazeknih.cz

Petra Stehlíková

Své knihy nejprve vydávala vlastním nákladem (např. trilogie Zrozena z popela). Román Naslouchač vycházel od roku 2014 na internetu. Autorka žije v Praze, v současné době je na mateřské dovolené.

Zdroj: databazeknih.cz

Pavel Mondschein

Pavel Mondschein se narodil roku 1978 v Praze, časem však dal velkoměstskému životu vale a odstěhoval se do malé vesničky na dohled od Řípu. Tam se nyní věnuje překládání počítačových her, chovu ovcí a literatuře, to vše v souladu s životním mottem „pást, psát a spát“.

Zdroj: databazeknih.cz

Jaký žánr pro čtení preferujete?

Jednoznačně literaturu faktu a klasiku, zejména antickou literaturu. Moje jasné číslo jedna je Iliada.

Petr Jaroněk

Nečtu jen jeden žánr. Ráda si přečtu cokoliv, co obsahuje dobrý příběh. Nezáleží tedy, jestli se jedná o historický román, sci-fi či fantasy nebo YA. Poslední dobou mi ale vyhovují dobrodružné romány nebo humorná literatura.

Petra Stehlíková

Mám rád hlavně fantastiku, a to ve všech jejích podobách. To se ostatně projevuje i v mé tvorbě. Sci-fi, fantasy, horory, podivnosti, pohádky – to je prostě moje. Baví mě nořit se do jiných světů a prozkoumávat tamní zákonitosti. Ne že bych se na ostatní žánry díval přes prsty, ale tohle jsou prostě moje srdcovky.

Pavel Mondshein

Čtete raději českou, nebo zahraniční literaturu?

Pokud jde o beletrii, tak k té se v poslední době moc nedostanu. Ale když už, tak nejradši sáhnu po nějaké české fantasy nebo historickém románu.

Petr Jaroněk

Vzhledem k tomu, že zahraniční literatury vychází daleko víc než té české, tak se spíš dostanu k té první. Ale ráda zabrousím i do českých vodJ. Například bych si ráda přečetla něco nového od Kateřiny Petrusové.

Petra Stehlíková

Hele, tohle mi je fakt úplně buřt. (Buřt? Říkal někdo buřt? Kde?) Kvalitní – nebo naopak brakovou, mám-li na ni náladu – nepohrdnu nikdy, bez ohledu na národnost autora. U domácí tvorby mě těší, že můžu často narazit na zajímavé věci mimo mainstream, u té zahraniční zase bývá výhodou, že kvalitu knihy už prověřil nějaký jiný trh.

Jasně, u české literatury hrozí riziko, že ta kniha bude totální odpad, a nad cizojazyčnou se zase vznáší strašák zpackaného překladu, na což jsem vzhledem ke své profesi trošičku přecitlivělý. Ale od toho jsem svéprávný, abych si dokázal vybrat správně – a když to zvrtám, můžu nadávat jenom sobě. (I když samozřejmě taky nadávám autorovi, překladateli, nakladateli… ovšem to je asi normální.)

Pavel Mondshein

Podle jakých kritérií knihu vybíráte?

Podle toho, o čem je a co se potřebuju dozvědět. U beletrie se nechávám víc vést citem, přečtu si anotaci, mrknu na obálku – a buď to ve mně probudí zvědavost, nebo ne. Pak si třeba přečtu kousek ze začátku, jestli mě nějak osloví autorův styl.

Petr Jaroněk

Pokud se nejedná o autora, jehož knihu netrpělivě vyhlížím, tak samozřejmě dám na DK. Občas se také nechám zlákat přebalem, což většinou funguje u YA literatury.

Petra Stehlíková

Hodně podle autora – mám své oblíbence, a když něco vydají, rád po tom sáhnu, a to takřka bez rozmýšlení. A když mám chuť objevovat nové, tak jsou pro mě vodítkem anotace a procento na Databázi knih. Ukázky ani recenze si ovšem většinou nečtu. Za prvé se chci vyvarovat spoilerů a za druhé jsem líný.

Pavel Mondshein

Co v knížkách nesnášíte?

To je těžké říct. V beletrii asi okatou rozvláčnost a zbytečné natahování. U některých autorů mám pocit, že jsou placení od znaku – a to mě dokáže otrávit. Taky nemám rád prvoplánovost, snahy o originalitu za každou cenu nebo třeba nucený humor.

Petr Jaroněk

KonceJ. Buďto s koncem, jaký autor vymyslel, nesouhlasím, nebo mě mrzí, že kniha skončila.

Petra Stehlíková

Zapomenutý kousek pizzy. Za to bych zabíjel. A pak taky, když autor neumí své řemeslo, nebo když je kniha odfláknutá po ostatních stránkách – korektura, redakce, sazba a tak.

Pavel Mondshein

A co v nich milujete?

Silnou atmosféru a příběh, který mě prostě chytne a osloví.

Petr Jaroněk

Záhady. Hlavně ty nepředvídatelné. Jsem ráda, když mě autor překvapí a já netuším, kam se příběh bude ubírat.

Petra Stehlíková

Když mě autor něčím překvapí a když mě dokáže do příběhu vtáhnout. Když pak ještě týden po přečtení knihy nemůžu myslet na nic jiného, než jak to autor udělal, že mě takhle dostal, a jak bych se od něj mohl přiučit.

Pavel Mondshein

E-knihy a audioknihy – ano, nebo ne? A proč?

Obojí ano. Audioknihy mám velice rád, hlavně na spaní, a doufám, že i mé knihy se někdy dočkají takového zpracování.

Petr Jaroněk

Ani jednu verzi nezatracuji, ale ani nepreferuji. Pořád dávám přednost tištěné formě a vůni papíru.

Petra Stehlíková

Na e-knihy nedám dopustit. Za posledních pět let jsem si koupil jenom dvě fyzické knihy, a v obou případech to byly projekty z crowdfundingu. Jinak akorát e-booky, e-booky, e-booky. Čtečku mám pořád po ruce, knihu si koupím na tři kliknutí (no dobře… asi na deset, no) a mám ji hned doma. Nikdy nemusím řešit, kterou knihu si vezmu s sebou na cestu. Je lehká, zvětším si tam písmo podle potřeby a nevadí, když mi do vypjaté scény s bojem proti přesile kápne marmeláda. Stačí otřít displej a hlavnímu hrdinovi už nestojí v cestě za vítězstvím nic, co by tam nepatřilo.

Zato audioknihy mi k srdci moc nepřirostly, protože je nemám jak konzumovat – a to tentokrát není narážka na moje stravovací zvyky. Při práci to nejde, a když už mám čas, lépe se ponořím do psaného textu. Nemluvě o tom, že čtení „jen očima“ je mnohem rychlejší než nahlas.

Pavel Mondschein

Dokázali byste i vy odpovědět na výše uvedené otázky? Podělte se v komentářích :o)

[mailerlite_form form_id=3]

Kdo to píše?

Ahoj :o)

Jmenuji se Markéta a od malička jsem fascinována fantasy světy. Tak moc, že jsem se rozhodla vytvořit si i svůj vlastní. Na těchto stránkách ho postupně otevírám světu a chystám se na napsání knihy (nebo možná celé série?). Můžeš tady sledovat, jak se jako spisovatelka vyvíjím. Můžeš si tu hrát a stát se součástí Osmizemí. Pokud tě zajímá víc kdo jsem já, sleduj můj Youtube a podcast.

Taky budu moc ráda, když mi dáš vědět, jak se ti tu líbí, co ti tady chybí, co chceš vylepšit a další tvoje nápady. Tak si to tu užij!

Markét

Kdo to kreslí?

Všechny ilustrace, které zde najdete, jsou dílem Heleny Cinkové.

Další díla z její tvorby můžete nalézt na jejích facebookových stránkách.

Nejnovější příspěvky

  • Šest vran – Leigh Bardugo (Audiokniha)
  • Proč si vybrat: Na větrné hůrce
  • Rozhovory – Spisovatelská nej (Dvořák, Bečan, Šardická)
  • 7 tipů, jak ušetřit na audioknihách
  • 4+1 tipů, jak si usnadnit maturitní četbu

Štítky

9.část alantie audiokniha autorská tvorba dětské evgenis fantasy film Gol itaca jazyky Kasar kladné hodnocení kultura lidé magie malie maturita na novo na pokračování neutrální hodnocení názor osmizemí peníze politika pro mladší čtenáře pro starší čtenáře proč psaní příběh ransom riggs recenze rostliny rozhovor sci-fi seriál sirotčinec teraki Theas tipy země ze světa zvířata záporné hodnocení čtecí krize

Najdete nás

Adresa
123 Hlavní ulice
110 00 Praha 1

Otevírací doba
Pondělí — pátek: 9:00–17:00
Sobota a neděle: 11:00–15:00

© 2023 Osmizemí | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme
Dáš mi své koláčky?
Chci pro tebe dělat to nejlepší. A potřebuji k tomu tvé koláčky, neboli cookies. Budu moc ráda, pokud mi je dáš. Slibuju, že je použiji opravdu jen ke zlepšování kvality stránek. Pokud mi nechceš dát všechny, tak neva. Budu ráda alespoň za některé. Díky!
Funkční Vždy aktivní
Tyhle teda fakt potřebuju, protože bez nich tenhle web nepůjde ani spustit.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistika
Tyhle potřebuju čistě pro statistiku. Abych věděla, kdo mi sem chodí a mohla ti tak přizpůsobit obsah. Přece tay chceš, abytě to tu bavilo, ne? Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Až konečně vydám tu knížku, chtěla bych ti ji nabídnout. Tyhle koláčky mi umožní dát ti o tom vědět.
Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Které koláčky chceš?
{title} {title} {title}