Zejména ugwalové říkají fénixovi pták ohnivák. Vyskytuje se v jižních zemích, jako je Theas, Kasar a Evgenis. Má svou vlastní magickou sílu. Často dělá lidem společnost, je velmi družný a přátelský, ale také loajální a k nepřátelům velmi agresivní.
Fénix je jedním z mála tvorů s ohnivou magií
Nejen, že umí oheň ovládat a tvořit, ale také dokáže využít jeho vlastností v přeneseném významu. Dokáže tedy manipulovat i s lidmi, kteří jsou například vznětlivý. Tuto schopnost však může využít pouze ve chvíli, kdy se daná vlastnost projevuje.
Jako mládě nemá peří. Jeho tělo je pokryto tmavým hustým sekretem, který připomíná lávu. V dospělosti již opeření získává, v zářivé červenooranžové barvě. Nedoporučuje se však na něj sahat holýma rukama, neboť je samovznětlivé. Díky tomu se využívá v bojích jako surovina pro výrobu výbušnin a je také častým zbožím na černých trzích.
Nepřekvapí vás, že se rodí z vlastního popela
Tento proces však není nekonečný a také každý život po jednotlivých zrozeních je trochu jiný – pták nevypadá pokaždé stejně a nemá ani stejný charakter. Ten je proměnlivý úplně stejně, jako u lidí. Jakmile pták naposledy shoří, zůstane po něm již jen hromádka cenného popela, v níž se již nikdy nové mládě neprobudí. Počet cyklů je u jednotlivců různý, obvykle to však bývá mezi deseti a patnácti, byly však již zaznamenány případy i s více či méně cykly. Jeden cyklus je dlouhý dvacet pět až čtyřicet let, podle toho, kolikátý cyklus v pořadí to je a také samozřejmě v závislosti na zdraví a kondici jednotlivce.
Přirozeným nepřítelem fénixů jsou amfisbeny
Amisbeny rády požírají maso fénixů. Fénix sám je hmyzožravec, nejraději má takzvané ohníčky. To jsou malí žhaví broučci vyskytující se zejména v sopečných oblastech.